Buck Bantam BBW Lockback Knife Mossy Oak Blaze Camo (2.75" Satin) 0284CMS9
Free shipping for orders over $69
Buck Bantam BBW Lockback Knife Mossy Oak Blaze Camo (2.75" Satin) 0284CMS9
Buck Bantam BBW Lockback Knife Mossy Oak Blaze Camo (2.75" Satin) 0284CMS9 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished 420 stainless steel drop point blade. Dual thumb stud openers. Orange Mossy Oak Blaze Camo polymer handle. Secure lockback mechanism. Oversized lanyard loop. The Buck 284 Bantam BBW is a pocket sized folder that is perfectly suited for your daily needs.
The Bantam is built with a durable 420HC steel blade and a stylish polymer handle with a textured surface for a sure grip. It locks open for safety and closes using a mid-lockback design. The contoured handle makes this knife easy and safe to use for daily cutting applications.
Key Features
- Blade length: 2.75"
- Blade steel: 420
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: GFN
- Color: Orange
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Lockback
- Weight: 1.50oz.
Specifications
| Brand: | Buck Knives |
| Vendor Code: | 3893 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Bantam BBW |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.375" |
| Blade Length: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | 420 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.75" |
| Handle Thickness: | 0.52" |
| Handle Material: | GFN |
| Color: | Orange |
| Weight: | 1.50oz. |
| User: | Right Hand. Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |