Buck Bantam BHW Lockback Knife Mossy Oak Country Camo (3.625" Satin) 0286CMS24
Free shipping for orders over $69
Buck Bantam BHW Lockback Knife Mossy Oak Country Camo (3.625" Satin) 0286CMS24
Buck Bantam BHW Lockback Knife Mossy Oak Country Camo (3.625" Satin) 0286CMS24 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished 420 stainless steel drop point blade. Ambidextrous thumb stud openers. Mossy Oak Country Camo polymer handle scales. Lockback mechanism for secure lockup. Lanyard loop and tip-down pocket clip. The Buck 286 Bantam BHW is the largest knife in Buck's Bantam series.
It's a full-size knife that includes a lanyard hole and a pocket clip for tip-down carry. The Bantam is built with a durable 420HC steel blade and this one sports a polymer handle with a textured surface for a sure grip. It locks open for safety and closes using a mid-lockback design.
Key Features
- Blade length: 3.625"
- Blade steel: 420
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Thermoplastic
- Color: Brown, Green
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Lockback
- Weight: 3.20 oz.
Specifications
| Brand: | Buck Knives |
| Vendor Code: | 10317 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Bantam BHW |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.625" |
| Blade Length: | 3.625" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | 420 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.125" |
| Handle Thickness: | 0.63" |
| Handle Material: | Thermoplastic |
| Color: | Brown, Green |
| Weight: | 3.20 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Camp/Hike,Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |