Buck Vantage Avid Small Knife Rosewood Dymondwood (2.5" Satin) 0341RWS
Free shipping for orders over $69
Buck Vantage Avid Small Knife Rosewood Dymondwood (2.5" Satin) 0341RWS
Buck Vantage Avid Small Knife Rosewood Dymondwood (2.5" Satin) 0341RWS is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Vantage Avid small knife features an ultra smooth, one-hand opening system using the built-in flipper or thumb hole. CNC contoured Rosewood Dymondwood® handle with an ergonomic grip and stainless steel liners for better durability and security.
The Buck Vantage Avid is an everyday carry knife that presents excellent value for your money.
Key Features
- Blade length: 2.50"
- Blade steel: 420
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Dymondwood
- Color: Wood
- Opener: Flipper, Thumb Hole
- Lock: Liner Lock
- Weight: 2.55 oz.
Specifications
| Brand: | Buck Knives |
| Vendor Code: | 7834 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Vantage |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.25" |
| Blade Length: | 2.50" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | 420 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.75" |
| Handle Thickness: | 0.56" |
| Handle Material: | Dymondwood |
| Color: | Wood |
| Weight: | 2.55 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Flipper, Thumb Hole |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |