Buck 663 Alpha Guide Elite MagnaCut Fixed Blade Knife Black G-10 (4.4" Satin)
Free shipping for orders over $69
Buck 663 Alpha Guide Elite MagnaCut Fixed Blade Knife Black G-10 (4.4" Satin)
Buck 663 Alpha Guide Elite MagnaCut Fixed Blade Knife Black G-10 (4.4" Satin) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Satin MagnaCut steel blade with a satin-finish. Handle: Black machine-textured G-10 handle. Carry: Black kydex sheath with multiple carry options.
663 Alpha Guide Elite Series The Buck Knives 663 Alpha Guide Elite emerges as a top contender in the fixed blade knife category, offering steadfast performance for the avid hunter.
Key Features
- Blade length: 4.375"
- Blade steel: CPM MagnaCut
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Weight: 5.40 oz.
Specifications
| Brand: | Buck Knives |
| Vendor Code: | 13783 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 663 Alpha Guide Elite |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.00" |
| Blade Length: | 4.375" |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.625" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 5.40 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Hunting |
| Product Type: | Knife |
| Sheath: | Kydex |