Gerber Ripstop I Knife [22-41614N]
Free shipping for orders over $69
Gerber Ripstop I Frame Lock Knife (2.3" Bead Blast) 22-01614
Gerber Ripstop I Frame Lock Knife (2.3" Bead Blast) 22-01614 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Gerber made the Ripstop knife for the non-conformist in you. This super-lightweight frame lock folder is built to perform and has the added benefit of being super stylish. The weight of the all stainless steel construction knife is made lighter by the intriguing handle and blade design.
There's no bulk in the thin, streamlined handle. Dual thumb studs make opening the blade a snap. Closing it is a simple one-handed step. Includes tip-down carry pocket clip.
Key Features
- Blade length: 2.30"
- Blade steel: 440
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Bead Blast
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Gray
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Frame Lock
- Weight: 2.00 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 22-41614N |
| Origin: | China |
| Model Number: | Ripstop |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 5.75" |
| Blade Length: | 2.30" |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Material: | 440 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Bead Blast |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.40" |
| Handle Thickness: | 0.37" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Gray |
| Weight: | 2.00 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |