Gerber Quadrant Framelock Bamboo Knife [30-001702]
Free shipping for orders over $69
Gerber Quadrant Flipper Frame Lock Knife Bamboo (2.75" Two-Tone)
Gerber Quadrant Flipper Frame Lock Knife Bamboo (2.75" Two-Tone) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Gerber Quadrant is a fashionable flipper knife with an ultra-clean design and a true sheepsfoot blade. This model of the Gerber Quadrant sports a two-tone finished blade, and a black steel handle with a bamboo scale inlay.
It features a sleek, modern handle design that includes an integrated frame lock and a deep carry pocket clip. Features: Slim stainless steel handle offers a frame lock for secure blade lock up. Deep carry stainless steel pocket clip for secure tip-up carry. Blade flipper provides smooth ambidextrous blade deployment.
Key Features
- Blade length: 2.75"
- Blade steel: 7Cr17MoV
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Wood
- Color: Black, Wood
- Opener: Flipper
- Lock: Frame Lock
- Weight: 3.08 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001702 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Quadrant |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 6.75" |
| Blade Length: | 2.75" |
| Cutting Edge: | 2.625" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.39" |
| Handle Material: | Wood |
| Color: | Black, Wood |
| Weight: | 3.08 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Flipper |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 0.75" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 0.875" |