Gerber Exo-Mod Fixed Blade Caper Knife [30-001801]
Free shipping for orders over $69
Gerber EXO-MOD Caper Fixed Blade Knife Black (Stonewash) 30-001801
Gerber EXO-MOD Caper Fixed Blade Knife Black (Stonewash) 30-001801 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: 3" caping blade made from corrosion-resistant stainless steel. Handle: Skeletonized black polypropylene rubberized handle that adds meat to your grip. Carry: Black polypropylene belt sheaths. EXO-MOD The Gerber EXO-MOD series is the perfect collection for hunters.
It features a drop point caper blade for skinning and precise cuts on your trophy kills. To make it perfect, each fixed blade knife comes with a polymer sheath that easily snaps onto the Pack Saw or Skinner sheaths (not included). Take it on your next hunting trip!
Key Features
- Blade length: 3.25"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Rubber
- Color: Black
- Weight: 1.78 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001801 |
| Origin: | China |
| Model Number: | EXO-MOD |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 7.375" |
| Blade Length: | 3.25" |
| Cutting Edge: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.125" |
| Handle Thickness: | 0.28" |
| Handle Material: | Rubber |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.78 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Hunting |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.00" |
| Handle Width: | 0.875" |
| Sheath: | Polymer |