Gerber Gerber Ultimate Knife [30-001829]
Free shipping for orders over $69
Gerber Ultimate Survival Knife (Satin) 30-001829
Gerber Ultimate Survival Knife (Satin) 30-001829 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Gerber took a proven and popular knife and made it more affordable! This awesome knife is made with a burly 7Cr stainless steel blade and an ergonomic rubber handle. The knife also features a hammer pommel, lashing holes, and a polymer sheath with integrated ferro rod and sharpener.
Key Features
- Blade length: 4.75"
- Blade steel: Stainless Steel
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: Rubber
- Color: Green
- Weight: 8.30 oz.
Specifications
| Brand: | Gerber |
| Vendor Code: | 30-001829 |
| Origin: | China |
| Model Number: | Ultimate Survival Knife |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 10.00" |
| Blade Length: | 4.75" |
| Blade Thickness: | 0.19" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 5.25" |
| Handle Thickness: | 0.75" |
| Handle Material: | Rubber |
| Color: | Green |
| Weight: | 8.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Camp/Hike |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.375" |
| Sheath: | Polymer |