Leupold VX-5HD 4-20x52mm Scope [178166]
Free shipping for orders over $69
The VX®-5HD 4-20x52mm may just be that sweet spot you've been looking for in magnification ranges. Low enough magnification to get the job done in densely wooded areas and enough horsepower at the top-end to make accurate shots at long distances. This scope has the versatility to dominate them all.
The VX-5HD defines relentless versatility. Its wide magnification range gives hunters and shooters the ability to adapt to any environment. Built around Leupold's Professional-Grade Optical System, it offers unmatched light transmission that's designed to outperform in the most challenging lighting conditions. Its industry-leading glare reduction provides a clear image in harsh, direct light, while the resolution and clarity will meet the demands of any professional guide or shooter in the field. And when it's time to pull the trigger, you'll want the accuracy and additional elevation that the CDS® ZeroLock® 2 dial delivers.
As the lightest, most rugged 5:1 riflescope in its class, your VX-5HD will never slow you down. And like all Leupold® riflescopes, it's designed, machined, and assembled in the USA and guaranteed for life.
Key features
- 5:1 zoom ratio — 4x to 20x for timber and long-range
- High-Definition performance — exceptional clarity, color, and resolution at all magnifications
- Guard-Ion lens coating — hydrophobic; sheds dirt and water for a maintenance-free view
- CDS-ZL2 elevation dial — two revolutions, ZeroLock push-button, optional Custom Dial System for your load
- Side focus — precision parallax for a clearer reticle at any distance
- Waterproof, fogproof & shockproof — advanced sealing for extreme conditions
Specifications
| Brand | Leupold |
| SKU | LP171701 |
| Vendor Code | 171701 |
| Origin | USA |
| Magnification | 4-20x |
| Objective | 52 mm |
| Tube | 34 mm |
| Weight | 23.2 oz |
| Length | 14.7 in |
| Eye_Relief | 3.7–3.8 in |
| FOV_100_yds | 28.1 ft @ 4x – 5.8 ft @ 20x |
| Elevation | 75 MOA (CDS-ZL2) |
| Windage | 75 MOA |
| Reticle | Duplex (SFP) |