Microtech SOCOM Alpha Mini S/E SW PS Knife [113M-11]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Alpha Mini S/E Fixed Blade Knife (3.75" Stonewash Serr) 113M-11
Microtech Socom Alpha Mini S/E Fixed Blade Knife (3.75" Stonewash Serr) 113M-11 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Stonewashed serrated drop point blade. Black G-10 handle. Kydex belt sheath. The Microtech Socom series takes its name from the United States Special Operations Command, shortened to Socom. Socom is a Department of Defense functional command of United States special operations.
Under its purview are some units you might have heard of, like the Navy SEALs, the Air Force PJs, the Army Rangers, and more. A knife that borrows such a name must mean business, and the Microtech Socom series absolutely does.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: Bohler M390
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Serrated
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Weight: 6.26 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 113M-11 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Socom Alpha Mini |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.125" |
| Blade Length: | 3.75" |
| Cutting Edge: | 3.50" |
| Blade Thickness: | 0.17" |
| Blade Material: | Bohler M390 |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.375" |
| Handle Thickness: | 0.70" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 6.26 oz. |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.125" |
| Sheath: | Kydex |