Microtech Socom Alpha Mini T/E CF Knife [114M-1DLCCFS]
Free shipping for orders over $69
Microtech SS Socom Alpha Mini T/E Fixed Blade Knife Carbon Fiber (3.8" DLC)
Microtech SS Socom Alpha Mini T/E Fixed Blade Knife Carbon Fiber (3.8" DLC) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Signature series black DLC black tanto premium steel blade. Black carbon fiber handle for grip. Kydex belt sheath. The Microtech Socom series takes its name from the United States Special Operations Command, shortened to Socom. Socom is a Department of Defense functional command of United States special operations.
Under its purview are some units you might have heard of, like the Navy SEALs, the Air Force PJs, the Army Rangers, and more. A knife that borrows such a name must mean business, and the Microtech Socom series absolutely does.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: Premium Steel
- Blade style: Tanto
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: Carbon Fiber
- Color: Black
- Weight: 6.26 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 114M-1DLCCFS |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Socom Alpha Mini |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.125" |
| Blade Length: | 3.75" |
| Cutting Edge: | 3.50" |
| Blade Thickness: | 0.17" |
| Blade Material: | Premium Steel |
| Blade Style: | Tanto |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.375" |
| Handle Thickness: | 0.70" |
| Handle Material: | Carbon Fiber |
| Color: | Black |
| Weight: | 6.26 oz. |
| User: | Right Hand |
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.125" |
| Sheath: | Kydex |