Microtech Socom Delta Ram-Lok Black Aluminum Folding Knife [159RL-11]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Delta Ram-Lok, Black Aluminum Folding Knife [159RL-11]
Microtech Socom Delta Ram-Lok, Black Aluminum Folding Knife [159RL-11] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
5.25" (13.34cm) closed. 4" (10.16cm) stonewash finish partially serrated Bohler M390MK stainless blade. Black aluminum handle. Glass breaker. Microtech Socom Delta Ram-Lok, Black Aluminum Folding Knife [159RL-11] is a Microtech model built for reliable everyday carry and field use. 5.25" (13.34cm) closed.
4" (10.16cm) stonewash finish partially serrated Bohler M390MK stainless blade. Black aluminum handle. Thumb stud. Glass breaker. Pocket clip. Boxed. Blade length: 4"; Blade steel: Bohler M390MK; Blade finish: Stonewash; Handle material: Aluminum. Opener: Thumb stud. Country of origin: USA.
Key Features
- Blade length: 4"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Partially serrated
- Handle material: Aluminum
- Opener: Thumb stud
- Weight: 0.44 lbs (supplier)
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 159RL-11 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 159RL-11 |
| Country of Origin: | USA |
| Blade Length: | 4" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Partially serrated |
| Handle Material: | Aluminum |
| Weight: | 0.44 lbs (supplier) |
| Pocket Clip: | Tip-up pocket clip |
| Opener: | Thumb stud |
| Product Type: | Folding Knife |
| Closed Length: | 5.25" |