Microtech Socom Elite T/E Linerlock Tan Knife [160-10APTA]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Elite Manual Knife Tan Aluminum (4" Apocalyptic)
Microtech Socom Elite Manual Knife Tan Aluminum (4" Apocalyptic) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Clip point blade with an Apocalyptic finish made from Bohler M390 steel. Opener: Dual thumb stud openers with a ball bearing pivot Handle: Tan aluminum handle with 3M grip inserts. Lock: Sturdy liner lock design. Carry: Stainless steel pocket clip for tip-down carry.
Socom Elite The Microtech Socom series takes its name from the United States Special Operations Command, shortened to Socom. Socom is a Department of Defense functional command of United States special operations.
Key Features
- Blade length: 4.00"
- Blade steel: Bohler M390
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Bead Blast, Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Black, Tan
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Liner Lock
- Weight: 5.36 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 160-10APTA |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Socom Elite |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.00" |
| Blade Length: | 4.00" |
| Cutting Edge: | 3.75" |
| Blade Thickness: | 0.19" |
| Blade Material: | Bohler M390 |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Bead Blast, Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Black, Tan |
| Weight: | 5.36 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.13" |
| Handle Width: | 1.38" |