Microtech Socom Elite S\E Linerlock Red Knife [160-1RD]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Elite S/E Manual Knife Red Aluminum (4" Black) 160-1RD
Microtech Socom Elite S/E Manual Knife Red Aluminum (4" Black) 160-1RD is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a black finish made from Bohler M390 steel. Opener: Thumb stud opener for easy one-handed operation. Handle: Red aluminum handle with 3M grip inlays. Lock: Sturdy and reliable liner lock mechanism. Carry: Tip-down stainless steel pocket clip.
Microtech Socom Elite The Microtech Socom series takes its name from the United States Special Operations Command, shortened to Socom. Socom is a Department of Defense functional command of United States special operations.
Key Features
- Blade length: 4.00"
- Blade steel: Bohler M390
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Red
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Liner Lock
- Weight: 5.36 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 160-1RD |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Socom Elite |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.20" |
| Blade Length: | 4.00" |
| Cutting Edge: | 3.75" |
| Blade Material: | Bohler M390 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.20" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Red |
| Weight: | 5.36 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |