Microtech Amphibian S/E Ram-Lok Blk SW Knife [137RL-10FLGTBK]
Free shipping for orders over $69
Microtech Amphibian Ram-Lok S/E Manual Knife Fluted Black G-10 (3.9" Stonewash)
Microtech Amphibian Ram-Lok S/E Manual Knife Fluted Black G-10 (3.9" Stonewash) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Stonewashed Bohler M390MK steel blade with a plain edge. Unique thumb stud opener with a ball bearing pivot. Fluted black G-10 handle scales with jimping. Microtech's Ram-Lok for ambidextrous use. Reversible titanium pocket clip with jimping for an easy draw. The Microtech Amphibian is back and better than ever!
This manual Amphibian iteration boasts Microtech's Ram-Lok crossbar lock, which offers ambidextrous operation via the X-Buttons on either side. Naturally, the Amphibian includes a reversible pocket clip to make this knife fully left- and right-hand friendly.
Key Features
- Blade length: 3.90"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 5.90 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 137RL-10FLGTBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Amphibian |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.25" |
| Blade Length: | 3.90" |
| Cutting Edge: | 3.70" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.35" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 5.90 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry, Tactical |
| Product Type: | Knife |