Microtech Socom Elite S\E Linerlock Oran Knife [160-2OT]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Elite S\E Linerlock Oran [160-2OT]
Microtech Socom Elite S\E Linerlock Oran [160-2OT] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The SOCOM Elite Manual sets the standard for tactical and utility cutlery. The original SOCOM has remained a highly popular folding knife since its inception in 1996. Over the years improvements have been made, making the SOCOM more adaptable to different environments.
The manual SOCOM has a unique handle shape that molds to your hand. You know you are buying the best tool on the market no mater which one-of-a-kind blade you choose. Overall Length: 9.00” Blade Length: 4.00” Weight: 5.36oz Knife Type: Manual Folder Country of Origin: USA 5.13" (13.03cm) closed.
4" (10.16cm) two-tone finish partially serrated premium steel blade. Tangerine aluminum handle with black traction insert. Lanyard hole. Glass breaker. Microtech Socom Elite S\E Linerlock Oran [160-2OT] is a Microtech model built for reliable everyday carry and field use. 5.13" (13.03cm) closed.
4" (10.16cm) two-tone finish partially serrated premium steel blade. Tangerine aluminum handle with black traction insert. Thumb stud. Lanyard hole. Glass breaker. Pocket clip. Boxed. Blade length: 4"; Handle material: Aluminum; Color: Tan. Opener: Thumb stud. Country of origin: USA.
Key Features
- Blade length: 4"
- Edge type: Partially serrated
- Handle material: Aluminum
- Color: Tan
- Opener: Thumb stud
- Weight: 0.50 lbs (supplier)
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 160-2OT |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 160-2OT |
| Country of Origin: | USA |
| Blade Length: | 4" |
| Edge Type: | Partially serrated |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Tan |
| Weight: | 0.50 lbs (supplier) |
| Pocket Clip: | Tip-up pocket clip |
| Opener: | Thumb stud |
| Product Type: | Folding Knife |
| Closed Length: | 5.13" |
| Lanyard Hole: | Yes |