Microtech Socom Elite T/E Linerlock AP Knife [161-10APNC]
Free shipping for orders over $69
Microtech Socom Elite Manual Tanto Knife Natural Clear (4" Apocalyptic)
Microtech Socom Elite Manual Tanto Knife Natural Clear (4" Apocalyptic) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Apocalyptic-finished tanto blade made from Bohler M390 steel. Opener: Dual thumb stud openers with a ball bearing pivot. Handle: Natural clear aluminum handle with Microtech's M3 inlays for grip. Lock: Liner lock mechanism to keep your fingers safe.
Carry: Stainless steel pocket clip for tip-down carry. Socom Series The Microtech Socom series takes its name from the United States Special Operations Command, shortened to Socom. Socom is a Department of Defense functional command of United States special operations.
Key Features
- Blade length: 4.00"
- Blade steel: Bohler M390
- Blade style: Tanto
- Blade finish: Bead Blast, Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: Tan
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Liner Lock
- Weight: 5.20 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 161-10APNC |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Socom Elite |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.00" |
| Blade Length: | 4.00" |
| Cutting Edge: | 3.75" |
| Blade Thickness: | 0.19" |
| Blade Material: | Bohler M390 |
| Blade Style: | Tanto |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Bead Blast, Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | Tan |
| Weight: | 5.20 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.13" |
| Handle Width: | 1.375" |