Microtech Matrix Framelock FS CF Knife [165C-9CFTI]
Free shipping for orders over $69
Microtech Matrix S/E Frame Lock Knife Ti w/ Carbon Fiber (3.8" BB Full Serr)
Microtech Matrix S/E Frame Lock Knife Ti w/ Carbon Fiber (3.8" BB Full Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Bead-blasted drop point blade made from Bohler M390 steel with a fully serrated edge. Opener: Snappy flipper opener with a blue pivot. Handle: Bead-blasted titanium and carbon fiber handle. Lock: Frame lock mechanism for secure lock-up. Carry: Reversible tip-up pocket clip.
Matrix The Matrix is an incredible design from the legendary Microtech Knives. This flipper knife utilizes a design that places the blade more forward because of the way the handle fits in your hand. The lower part of the handle sits closer to your hand than the top part, which tilts the blade away from you.
Key Features
- Blade length: 3.77"
- Blade steel: Bohler M390
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Bead Blast
- Edge type: Fully Serrated
- Handle material: Carbon Fiber, Titanium
- Color: Black, Gray
- Opener: Flipper
- Lock: Frame Lock
- Weight: 6.10 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 165C-9CFTI |
| Origin: | China |
| Model Number: | Matrix |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 9.35" |
| Blade Length: | 3.77" |
| Cutting Edge: | 3.65" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Material: | Bohler M390 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Bead Blast |
| Edge Type: | Fully Serrated |
| Handle Length: | 5.14" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | Carbon Fiber, Titanium |
| Color: | Black, Gray |
| Weight: | 6.10 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Flipper |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry, Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.50" |
| Frame Liner: | Titanium |
| Handle Width: | 1.35" |
| Pivot Type: | Bearings |