Microtech Stitch S/E Ram Lok OD PS Knife [169RL-2FLOD]
Free shipping for orders over $69
Microtech Stitch Ram-Lok S/E Knife Fluted OD Green Aluminum (3.7" Two-Tone Serr)
Microtech Stitch Ram-Lok S/E Knife Fluted OD Green Aluminum (3.7" Two-Tone Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Serrated wharncliffe blade with a two-tone finish made from Bohler M390MK steel. Opener: Thumb hole opener for convenient blade operation. Handle: Fluted OD green aluminum handle that's lightweight and grippy. Lock: Ram-Lok with X-Button grips for easy ambidextrous operation.
Carry: Tip-up pocket clip for ambidextrous carry. Stitch Ram-Lok The Stitch Ram-Lok is Microtech's exciting take on the beloved Stitch Automatic. It boasts Microtech's exclusive Bohler M390MK steel blade, offering improved edge retention over standard Bohler M390 steel.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Wharncliffe
- Blade finish: Black, Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: Aluminum
- Color: OD Green
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 6.30 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 169RL-2FLOD |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Stitch |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.50" |
| Blade Length: | 3.75" |
| Cutting Edge: | 3.00" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black, Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.60" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | OD Green |
| Weight: | 6.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.50" |
| Handle Width: | 1.35" |