Microtech Stitch S/E Ram Lok Marf Select Fully Serrated Folding Knife [169RL-12FRMS1]
Free shipping for orders over $69
Microtech Stitch S/E Ram Lok Marf Select, Fully Serrated Folding Knife [169RL-12FRMS1]
Microtech Stitch S/E Ram Lok Marf Select, Fully Serrated Folding Knife [169RL-12FRMS1] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
5" (12.7cm) closed. 3.75" (9.53cm) stonewash finish serrated premium steel blade. Stonewash frag pattern titanium handle. Lanyard hole. Marfione select edition. Bronze titanium and double vapor blast stainless accents.
Microtech Stitch S/E Ram Lok Marf Select, Fully Serrated Folding Knife [169RL-12FRMS1] is a Microtech model built for reliable everyday carry and field use. 5" (12.7cm) closed. 3.75" (9.53cm) stonewash finish serrated premium steel blade. Stonewash frag pattern titanium handle. Thumb pull. Lanyard hole. Pocket clip.
Marfione select edition. Bronze titanium and double vapor blast stainless accents. Boxed. Blade length: 3.75"; Blade finish: Stonewash; Handle material: Titanium; Color: Bronze. Opener: Thumb pull. Country of origin: USA.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Serrated
- Handle material: Titanium
- Color: Bronze
- Opener: Thumb pull
- Weight: 0.66 lbs (supplier)
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 169RL-12FRMS1 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 169RL-12FRMS1 |
| Country of Origin: | USA |
| Blade Length: | 3.75" |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Bronze |
| Weight: | 0.66 lbs (supplier) |
| Pocket Clip: | Tip-up pocket clip |
| Opener: | Thumb pull |
| Product Type: | Folding Knife |
| Closed Length: | 5" |
| Lanyard Hole: | Yes |