Microtech Amphibian Ram-Lok Select Folding Knife [137RL-10MS6]
Free shipping for orders over $69
Microtech Amphibian Ram-Lok Select Folding Knife [137RL-10MS6]
Microtech Amphibian Ram-Lok Select Folding Knife [137RL-10MS6] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Microtech Amphibian Pocket Knife has a Ice Blue with Blue accents Titanium Handle and an Bohler M390MK S/E Blade with a Stonewash finish. 137RL-10MS6 5.38" (13.67cm) closed. 4" (10.16cm) stonewash finish Bohler M390MK stainless blade. Ice blue anodized titanium handle. Lanyard hole. Marfione Select.
Blue titanium and double vapor blast stainless accents.
Key Features
- Blade length: 3.90"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Titanium
- Color: Blue
- Opener: Thumb Stud
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 7.40 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 137RL-10MS6 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 137RL-10MS6 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.25" |
| Blade Length: | 3.90" |
| Cutting Edge: | 3.70" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Drop Point |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.35" |
| Handle Thickness: | 0.57" |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Blue |
| Weight: | 7.40 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Stud |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Collection |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.06" |
| Frame Liner: | Titanium |
| Handle Width: | 1.10" |