Microtech MSI Ram-Lok, OD Green Fluted Aluminum Knife [210-10FLDGG-U25]
Free shipping for orders over $69
Microtech MSI Ram-Lok, OD Green Fluted Aluminum [210-10FLDGG-U25]
Microtech MSI Ram-Lok, OD Green Fluted Aluminum [210-10FLDGG-U25] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Sheepsfoot blade with an Apocalyptic finish made from Bohler M390MK steel. Opener: Thumb hole opener with a ball bearing pivot for convenient blade operation. Handle: Fluted grenade green aluminum handle. Lock: Ram-Lok with X-Button grips for easy ambidextrous operation.
Carry: Tip-up pocket clip for ambidextrous carry. Microtech MSI The Microtech Standard Issue (MSI) is Microtech's latest generation of folding pocket knives. The MSI isn't only for heavy everyday use-it was also designed to become your all-time favorite folder in any situation where a blade is needed.
Like everything Microtech produces, the MSI uses quality materials you can depend on. It comes sharp and stays sharp thanks to its blade material, Microtech's exclusive Bohler M390MK steel, which offers nearly unparalleled edge retention and corrosion resistance. 5" (12.7cm) closed.
3.75" (9.53cm) Apocalyptic finish Bohler M390MK stainless sheepsfoot blade. Distressed OD green fluted aluminum handle. Lanyard hole.
Key Features
- Blade length: 3.85"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Apocalyptic
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Color: OD Green
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 4.70 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-10FLDGG-U25 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 210-10FLDGG-U25 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.90" |
| Blade Length: | 3.85" |
| Cutting Edge: | 3.35" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Apocalyptic |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.05" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | Aluminum |
| Color: | OD Green |
| Weight: | 4.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.15" |
| Pivot Type: | Bearings |