Microtech MSI Ram-Lok AP Frag G10 Knife [210-11APFRGTBK]
Free shipping for orders over $69
Microtech MSI Sheepsfoot Ram-Lok Knife Black Frag (3.9" Apocalyptic Serr)
Microtech MSI Sheepsfoot Ram-Lok Knife Black Frag (3.9" Apocalyptic Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Serrated sheepsfoot blade with an Apocalyptic finish made from Bohler M390MK steel. Opener: Thumb hole opener with a ball bearing pivot for convenient blade operation. Handle: Black G-10 handle that's lightweight and grippy. Lock: Ram-Lok with X-Button grips for easy ambidextrous operation.
Carry: Tip-up pocket clip for ambidextrous carry. Microtech MSI The Microtech Standard Issue (MSI) is Microtech's latest generation of folding pocket knives. The MSI isn't only for heavy everyday use but was designed to become your all-time favorite folder in any situation where a blade is needed.
Key Features
- Blade length: 3.90"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Bead Blast, Stonewash
- Edge type: Serrated
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 4.70 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-11APFRGTBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | MSI |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.90" |
| Blade Length: | 3.90" |
| Cutting Edge: | 3.35" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Bead Blast, Stonewash |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 5.05" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.15" |
| Pivot Type: | Bearings |