Microtech MSI Ram-Lok Black Frag SW PS Knife [210-11FRGTBK]
Free shipping for orders over $69
Microtech Standard Issue MSI Ram-Lok Knife Frag Black G-10 (3.8" Serrated)
Microtech Standard Issue MSI Ram-Lok Knife Frag Black G-10 (3.8" Serrated) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Stonewashed sheepsfoot blade made from Bohler M390MK steel with a partially-serrated edge. Thumb hole for quick and easy blade deployment. Black G-10 handle scales with frag texturing. Microtech's Ram-Lok for maximum lockup and strength. Reversible deep-carry pocket clip set for tip-up carry.
The Microtech Standard Issue (MSI) is Microtech's latest generation of folding pocket knives. The MSI wasn't only for heavy everyday use but was designed to become your all-time favorite folder in any situation where a blade is needed. Like everything Microtech produces, the MSI uses quality materials you can depend on.
Key Features
- Blade length: 3.875"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Serrated
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 5.20oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-11FRGTBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | MSI |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.875" |
| Blade Length: | 3.875" |
| Cutting Edge: | 3.375" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 5.20oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |