Microtech MSI Ram-Lok Tan Knife [210-1FLGTTA]
Free shipping for orders over $69
Microtech MSI Ram-Lok Knife Fluted Tan G-10 (3.5 Two-Tone)
Microtech MSI Ram-Lok Knife Fluted Tan G-10 (3.5 Two-Tone) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Sheepsfoot blade with a two-tone finish made from Bohler M390MK steel. Opener: Thumb hole opener with a ball bearing pivot for convenient blade operation. Handle: Fluted tan G-10 handle that's lightweight and tactile. Lock: Ram-Lok with X-Button grips for easy ambidextrous operation.
Carry: Tip-up pocket clip for ambidextrous carry. MSI Series The Microtech Standard Issue (MSI) is Microtech's latest generation of folding pocket knives. The MSI isn't only for heavy everyday useâit was also designed to become your all-time favorite folder in any situation where a blade is needed.
Key Features
- Blade length: 3.85"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Black, Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Tan
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 4.70 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-1FLGTTA |
| Origin: | USA |
| Model Number: | MSI |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.90" |
| Blade Length: | 3.85" |
| Cutting Edge: | 3.35" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black, Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.05" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Tan |
| Weight: | 4.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.15" |
| Pivot Type: | Bearings |