Microtech MSI Ram-Lok Gray Knife [210-1FLNC]
Free shipping for orders over $69
Microtech MSI Ram-Lok Gray [210-1FLNC]
Microtech MSI Ram-Lok Gray [210-1FLNC] is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
5" (12.7cm) closed. 3.75" (9.53cm) two-tone finish Bohler M390MK stainless sheepsfoot blade. Gray fluted aluminum handle. Lanyard hole. Microtech MSI Ram-Lok Gray [210-1FLNC] is a Microtech model built for reliable everyday carry and field use. 5" (12.7cm) closed.
3.75" (9.53cm) two-tone finish Bohler M390MK stainless sheepsfoot blade. Gray fluted aluminum handle. Thumb pull. Lanyard hole. Pocket clip. Boxed. Blade length: 3.75"; Blade steel: Bohler M390MK; Blade style: Sheepsfoot; Handle material: Aluminum. Opener: Thumb pull. Country of origin: USA.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Edge type: Plain
- Handle material: Aluminum
- Opener: Thumb pull
- Weight: 0.54 lbs (supplier)
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-1FLNC |
| Origin: | USA |
| Model Number: | 210-1FLNC |
| Country of Origin: | USA |
| Blade Length: | 3.75" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Material: | Aluminum |
| Weight: | 0.54 lbs (supplier) |
| Pocket Clip: | Tip-up pocket clip |
| Opener: | Thumb pull |
| Product Type: | Folding Knife |
| Closed Length: | 5" |
| Handle Style: | Fluted |
| Lanyard Hole: | Yes |