Microtech MSI Ram-Lok Red Knife [210-1FLRD]
Free shipping for orders over $69
Microtech Standard Issue MSI Ram-Lok Knife Fluted Tan Al (3.8" Two-Tone Serr)
Microtech Standard Issue MSI Ram-Lok Knife Fluted Tan Al (3.8" Two-Tone Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Partially serrated sheepsfoot blade with a two-tone black/satin finish made from Bohler M390MK steel. Opener: Thumb hole opener with a ball bearing pivot for convenient blade operation. Handle: Fluted tan aluminum handle that's lightweight and tactile.
Lock: Ram-Lok with X-Button grips for easy ambidextrous operation. Carry: Tip-up pocket clip for ambidextrous carry. Microtech MSI The Microtech Standard Issue (MSI) is Microtech's latest generation of folding pocket knives.
Key Features
- Blade length: 3.85"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Black, Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: Polymer
- Color: Tan
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 4.70 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210-1FLRD |
| Origin: | USA |
| Model Number: | MSI |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.90" |
| Blade Length: | 3.85" |
| Cutting Edge: | 3.35" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black, Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 5.05" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Tan |
| Weight: | 4.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.15" |
| Pivot Type: | Bearings |