Microtech MSI Ram-Lok Tri Grip AP Tiger Knife [210T-10APPMTSC]
Free shipping for orders over $69
Microtech MSI Ram-Lok Knife Tri Grip Tiger Stripe Camo (3.9" Apocalyptic)
Microtech MSI Ram-Lok Knife Tri Grip Tiger Stripe Camo (3.9" Apocalyptic) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Sheepsfoot blade with an Apocalyptic finish made from Bohler M390MK steel. Opener: Thumb hole for quick and easy blade deployment. Handle: Tiger stripe camo tri-grip polymer handle that's very lightweight and tough. Lock: Microtech's Ram-Lok for maximum lockup and strength.
Carry: Reversible deep-carry pocket clip set for tip-up carry. Microtech MSI The Microtech Standard Issue (MSI) is one of Microtech's exceptional folding pocket knives. The MSI isn't only for heavy everyday use but was designed to become your all-time favorite folder in any situation where a blade is needed.
Key Features
- Blade length: 3.90"
- Blade steel: Bohler M390MK
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Bead Blast, Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Black, Brown
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Crossbar Lock
- Weight: 4.70 oz.
Specifications
| Brand: | Microtech |
| Vendor Code: | 210T-10APPMTSC |
| Origin: | USA |
| Model Number: | MSI |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.90" |
| Blade Length: | 3.90" |
| Cutting Edge: | 3.35" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | Bohler M390MK |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Bead Blast, Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.05" |
| Handle Thickness: | 0.55" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Black, Brown |
| Weight: | 4.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.25" |
| Handle Width: | 1.15" |
| Pivot Type: | Bearings |