Mora Classic Woodsplitter (4.5" Satin) Knife
Free shipping for orders over $69
The Mora fixed blade has a 4.5" stainless steel blade and wood. Designed for reliable use in the field. Suited for outdoor, camp, and general cutting tasks — cutting, food prep, and light camp work. Made in Sweden.
14.38" (36.53cm) overall. 4.5" (11.43cm) stainless blade. Two barrel-shaped oiled birch handles. Boxed with hanging tab.
Key features
- Stainless Steel blade for edge retention and durability
- Wood handle for secure grip
- Blade length 4.5"
- Fixed blade for reliable use
Specifications:
| Brand: | Mora |
| Model: | Mora Classic Woodsplitter (4.5" Satin) |
| SKU: | FT02600 |
| Overall Length: | 14.38" |
| Blade Length: | 4.5" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Material: | Wood |
| Country of Origin: | Sweden |