Spyderco Police Model Lockback Black (Black) (4.25" Black) Knife [C07BKP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Police Lockback Knife Black Stainless Steel (4.1" Black) C07BKP
Spyderco Police Lockback Knife Black Stainless Steel (4.1" Black) C07BKP is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Clip point blade made from VG10 steel with a black TiCN coating. Opener: Classic Spyderco thumb hole opener. Handle: Black stainless steel handle. Lock: Lockback mechanism for safe and secure use. Carry: Reversible pocket clip for tip-up or tip-down carry.
Spyderco Police The Spyderco Police has been a mainstay in the Spyderco catalog since its introduction in the 1980's. This Police model builds off the popular design and adheres to Spyderco's policy of constant quality improvement, while providing an ultra-light EDC build.
Key Features
- Blade length: 4.20"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: Steel
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 5.40 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C07BKP |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Police |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 9.50" |
| Blade Length: | 4.20" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.30" |
| Handle Material: | Steel |
| Color: | Black |
| Weight: | 5.40 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry, Tactical |
| Product Type: | Knife |