Spyderco Police 4 LWT Lockback (Blue) (4.38" Satin) Knife [C07PCBL4]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Police 4 Lightweight Lockback Knife Blue FRN (4.4" Satin) C07PCBL4
Spyderco Police 4 Lightweight Lockback Knife Blue FRN (4.4" Satin) C07PCBL4 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Clip point blade with a satin finish made from CPM SPY27 steel. Opener: Spyderco's ambidextrous thumb hole opener. Handle: Textured cobalt blue FRN handle scales provide a secure grip and maximum structural strength. Lock: Lockback for solid lockup with a traditional feel.
Carry: Includes a 4-position reversible pocket clip for versatile pocket carry. Spyderco Police 4 Lightweight The Spyderco Police has been a mainstay in the Spyderco catalog since its introduction in the 1980's.
Key Features
- Blade length: 4.38"
- Blade steel: CPM SPY27
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Other
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 4.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C07PCBL4 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Police 4 |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 9.97" |
| Blade Length: | 4.38" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.59" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Blue |
| Weight: | 4.20 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |