Spyderco Manix 2 Ball Bearing Lock Mic (Brown) (3.38" Satin) Knife [C101MPCW2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Manix 2 Ball Bearing Lock Knife Brown Micarta (3.4" Satin CRU-WEAR)
Spyderco Manix 2 Ball Bearing Lock Knife Brown Micarta (3.4" Satin CRU-WEAR) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife: Blade: Satin-finished CPM CRU-WEAR steel blade. Opener: Spyderco's signature Round Hole opener for buttery-smooth opening. Handle: Brown canvas micarta handle scales over stainless steel liners. Lock: Ball Bearing Lock for maximum safety and accessibility.
Carry: Reversible tip-up stainless steel pocket clip. Manix 2 The Spyderco Manix 2 is an assembly of small, seemingly inconsequential features that, added together, result in one of the strongest knives from Spyderco to date.
Key Features
- Blade length: 3.37"
- Blade steel: CPM CRU-WEAR
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Micarta
- Color: Brown
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Other
- Weight: 4.90 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C101MPCW2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Manix 2 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.03" |
| Blade Length: | 3.37" |
| Cutting Edge: | 2.92" |
| Blade Thickness: | 0.125" |
| Blade Material: | CPM CRU-WEAR |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.66" |
| Handle Material: | Micarta |
| Color: | Brown |
| Weight: | 4.90 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |