Spyderco Endura 4 Lockback (Black) (3.75" Satin) Knife [C10SBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Endura 4 Knife Black FRN Folder (3.75" Satin Full Serr) C10SBK
Spyderco Endura 4 Knife Black FRN Folder (3.75" Satin Full Serr) C10SBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished, fully-serrated drop point blade made of VG10 steel. Ambidextrous thumb hole opener. Black FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Four-position reversible pocket clip.
This Spyderco Endura knife has a flat saber-ground VG-10 stainless steel blade that is satin finished with a fully serrated edge. The handle is black FRN. The Endura knife features a molded FRN (fiberglass reinforced nylon) handle with Bi-Directional texturing for traction and improved ergonomics.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: Polymer
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.67 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C10SBK |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Endura |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.75" |
| Blade Length: | 3.75" |
| Cutting Edge: | 3.44" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.67 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Closed Length: | 5.00" |
| Frame Liner: | Steel |