Spyderco Endura 4 Titanium Damascus (Red) (3.75" Satin) Knife [C10TIPD]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Endura 4 Lockback Knife Titanium (3.75" Damascus) C10TIPD
Spyderco Endura 4 Lockback Knife Titanium (3.75" Damascus) C10TIPD is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Damascus steel blade in a drop point style. Ambidextrous thumb hole opener. Titanium handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Four-position reversible pocket clip. If youre looking for the ultimate expression of the classic Endura design, look no further.
This dramatic knife combines the beauty of a Damascus blade with the refined elegance of solid titanium handle scales. Its flat ground blade features a core of VG-10 stainless steel flanked on each side by layered Damascus.
Key Features
- Blade length: 3.75"
- Blade steel: Damascus
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Damascus
- Edge type: Plain
- Handle material: Titanium
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.60 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C10TIPD |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Endura |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.75" |
| Blade Length: | 3.75" |
| Cutting Edge: | 3.44" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | Damascus |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Damascus |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.00" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Gray |
| Weight: | 3.60 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Closed Length: | 5.00" |