Spyderco Delica 4 Lockback Green (Green) (3" Satin) Knife [C11PSFG]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Delica 4 Knife Foliage Green FRN (2.88" Satin Serr) C11PSFG
Spyderco Delica 4 Knife Foliage Green FRN (2.88" Satin Serr) C11PSFG is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished, serrated drop point blade made from VG10 steel. Ambidextrous thumb hole opener. Foliage green FRN handle scales. Secure lockback mechanism. Four-way reversible pocket clip.
This Spyderco Delica 4 knife has a flat saber-ground VG-10 stainless steel blade that is satin finished with a partially serrated edge. The handle is foliage green FRN, which is based on the background green found in the U.S. Army's Digital Camo.
Key Features
- Blade length: 2.875"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: Polymer
- Color: Green
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C11PSFG |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Delica |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 7.125" |
| Blade Length: | 2.875" |
| Cutting Edge: | 2.56" |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.25" |
| Handle Thickness: | 0.40" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Green |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |