Spyderco Sage 5 Compress Gray Maxamet (Gray) (3" Satin) Knife [C123PGY]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Sage 5 Lightweight Compression Lock Knife Gray FRN (3" Satin Maxamet)
Spyderco Sage 5 Lightweight Compression Lock Knife Gray FRN (3" Satin Maxamet) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Ultra-lightweight design weighs in at 2.7 oz. for streamlined EDC efficiency. Full-flat ground Maxamet steel blade tackles slicing tasks with ease while holding a sharp edge better than just about anything out there. Deep-carry wire pocket clip allows comfortable, discreet carry.
Spyderco's popular Sage Series is getting an EDC makeover with a 13% lighter Sage 5 Lightweight Edition. Sage 5 Lightweight model sports gray FRN scales and a satin finished Maxamet steel blade.
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: Micro-Melt Maxamet
- Blade style: Spear Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 2.70 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C123PGY |
| Origin: | Taiwan |
| Model Number: | Sage 5 Lightweight |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Overall Length: | 7.13" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | Micro-Melt Maxamet |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.17" |
| Handle Thickness: | 0.38" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Gray |
| Weight: | 2.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |