Spyderco Urban Lightweight Slip It (Black) (2.5" Satin) Knife [C127PBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Urban Lightweight Knife Black FRN (2.56" Satin) C127PBK
Spyderco Urban Lightweight Knife Black FRN (2.56" Satin) C127PBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Bohler M398 stainless steel blade in a drop point style. Round hole opener with a washer pivot. Black FRN handle scales. Non-locking slipit system. Reversible, deep-carry wire clip. Introducing the Spyderco Urban.
This small slip joint folding knife boasts all of Spyderco's flare and quality, but in a non-locking, small package, making it perfect for those intimidated by large, loud folding knives, or those with small hands.
Key Features
- Blade length: 2.56"
- Blade steel: Bohler M398
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Slip Joint
- Weight: 2.00 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C127PBK |
| Origin: | Italy |
| Model Number: | Urban |
| Country of Origin: | Italy |
| Overall Length: | 6.06" |
| Blade Length: | 2.56" |
| Cutting Edge: | 2.25" |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Blade Material: | Bohler M398 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.45" |
| Handle Thickness: | 0.38" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.00 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |