Spyderco Bug Slip Joint Abalone (Stainless) (1.25" Satin) Knife [C133AP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Bug Nickel Silver Abalone Mini Folding Keychain Knife (1.3" Satin)
Spyderco Bug Nickel Silver Abalone Mini Folding Keychain Knife (1.3" Satin) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a satin finish made from Sandvik 12C27 steel. Opener: Thumb hole opener for easy and smooth blade operation. Handle: Nickel silver handle scales with a gold-colored interframe and genuine abalone inlays. Lock: Slip joint non-locking system with a strong spring.
Spyderco Bug The Spyderco Bug is your little companion for tiny tasks. It features Spydercoâs signature âRound Holeâ opener for easy opening. Compact yet reliable, itâs ideal for opening packages or tackling small jobs. One thingâs for sure: it may be small, but itâs as cute as a Bug!
Key Features
- Blade length: 1.25"
- Blade steel: 12C27
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Nickel Silver
- Color: Gold, White
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Slip Joint
- Weight: 0.40 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C133AP |
| Origin: | China |
| Model Number: | Bug |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 2.91" |
| Blade Length: | 1.25" |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Material: | 12C27 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 1.66" |
| Handle Material: | Nickel Silver |
| Color: | Gold, White |
| Weight: | 0.40 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |