Spyderco Grasshopper Slip Joint Black (Black) (2.25" Satin) Knife [C138GBKP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Grasshopper Slip Joint Knife Black G-10 (2" Satin 12c27)
Spyderco Grasshopper Slip Joint Knife Black G-10 (2" Satin 12c27) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a satin finish made from Sandvik 12C27 steel. Opener: Thumb hole opener for convenient blade operation. Handle: Black G-10 handle that's lightweight and grippy. Lock: Slip joint non-locking system.
Spyderco Grasshopper The Spyderco Grasshopper is your small keychain knife companion! This handy slip joint knife is for those small jobs that pop up throughout the day. Whether youâre tackling a quick project or looking for a unique gift, the Grasshopper is ready to hop to work.
Key Features
- Blade length: 2.30"
- Blade steel: 12C27
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Slip Joint
- Weight: 1.40 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C138GBKP |
| Origin: | China |
| Model Number: | Grasshopper |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 5.13" |
| Blade Length: | 2.30" |
| Cutting Edge: | 2.00" |
| Blade Thickness: | 0.08" |
| Blade Material: | 12C27 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 2.83" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.40 oz. |
| User: | Right Hand. Left Hand |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |