Spyderco Rescue 3 Lockback Black (Black) (3.5" Satin) Knife [C14FSBKBL3]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Rescue 3 Thin Blue Line Knife Black FRN (3.6" Serr Satin) C14FSBKBL3
Spyderco Rescue 3 Thin Blue Line Knife Black FRN (3.6" Serr Satin) C14FSBKBL3 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin, VG-10 blade steel with a fully serrated edge. Thumb hole opener incorporated in to the blade. Black FRN textured handle with satin finished hardware. Lockback locking mechanism. Four-position pocket clip for left, right, tip-up, or tip-down carrying.
The "Thin Blue Line" series from Spyderco is to represent honor and appreciation for our nation's law enforcement. The Spyderco Rescue 3 knife is a purpose-built knife for Save and Serve professionals, the first responders in critical situations. This knife cuts quickly through fabric in emergency situations.
Key Features
- Blade length: 3.625"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.70 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C14FSBKBL3 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Rescue 3 |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.125" |
| Blade Length: | 3.625" |
| Cutting Edge: | 3.375" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.625" |
| Handle Thickness: | 0.40" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.70 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |