Spyderco ClipiTool Serrated Blade (Stainless) (2" Satin) Knife [C176P&S]
Free shipping for orders over $69
Spyderco ClipiTool Pocket Knife (2" Satin Plain/Serr) C176P&S
Spyderco ClipiTool Pocket Knife (2" Satin Plain/Serr) C176P&S is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The ClipiTool line from Spyderco are compact and proficient multi-purpose pocket knives. This one features a serrated blade in addition to the standard full flat ground blade. Sleek stainless steel handles with non-locking slip-joint mechanism.
The ClipiTool fits nicely in pocket and can be attached to a key chain using the lanyard hole.
Key Features
- Blade length: 2.00"
- Blade steel: 8Cr13MoV
- Blade style: Clip Point, Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Stainless Steel
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Slip Joint
- Weight: 1.90 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Origin: | China |
| Model Number: | ClipiTool |
| Country of Origin: | China |
| Overall Length: | 4.57" |
| Blade Length: | 2.00" |
| Blade Thickness: | 0.08" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Style: | Clip Point, Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 2.57" |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray |
| Weight: | 1.90 oz. |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |