Spyderco Para 3 Salt Yel/Blk MagnaCut (Black) (2.9" Satin) Knife [C223GBKYLMCP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Para 3 Salt Compression Lock Knife Yellow/Black G-10 (3" Satin)
Spyderco Para 3 Salt Compression Lock Knife Yellow/Black G-10 (3" Satin) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Clip point blade with a satin finish made from CPM MagnaCut steel. Opener: Ambidextrous Round Hole opener. Handle: Black/yellow G-10 handle that's lightweight and offers a solid grip. Lock: Secure compression locking system. Carry: Four-position pocket clip.
Spyderco Para 3 The Para 3 is the little sibling of Spydercoâs immensely popular Paramilitary 2! This EDC knife brings all the same awesomeness but in a more compact package.
Key Features
- Blade length: 2.95"
- Blade steel: CPM MagnaCut
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black, Yellow
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 3.40 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C223GBKYLMCP |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Para 3 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 7.24" |
| Blade Length: | 2.95" |
| Blade Thickness: | 0.145" |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.29" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black, Yellow |
| Weight: | 3.40 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry, Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |