Spyderco Para 3 Compression Lock Blk (Black) (3" Black) Knife [C223SBBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Para 3 Lightweight Comp Lock Folding Knife Black LW (3" Black Serr)
Spyderco Para 3 Lightweight Comp Lock Folding Knife Black LW (3" Black Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Black finished blade made from CTS-BD1N steel. Opener: Ambidextrous thumb hole opener. Handle: Textured black FRN handle with satin hardware. Lock: Compression lock mechanism. Carry: Reversible pocket clip for tip-up carry.
Spyderco Para 3 Lightweight Spyderco's revolutionary Para 3 knife made its mark as one of the best EDC pocket knives. Now, the Para 3 Lightweight takes it to another level! This slimmed-down version is all about lightweight toughness. The bi-directional texturing of its FRN handle makes it grippier than ever.
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: CTS BD1N
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C223SBBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Para 3 Lightweight |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 7.27" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Material: | CTS BD1N |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.27" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.38" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 1.10" |