Spyderco Lil' Native Lockback Satin (Black) (2.38" Satin) Knife [C230PBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Lil' Native Lightweight Black FRN (2.4" Satin) C230PBK
Spyderco Lil' Native Lightweight Black FRN (2.4" Satin) C230PBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished drop point blade made from CTS BD1N steel. Thumb hole opener with bronze washer pivot. Black FRN handle scales with a Bi-Directional Texture. Spyderco's back lock mechanism. Reversible deep-carry right hand tip-up pocket clip.
The Spyderco Lil' Native Lightweight continues the tradition of the previous iterations and adds more benefits without losing the best part of the Lil' Native. This model has a 40% lighter handle than the previous version because of its fiberglass-reinforced-nylon (FRN) scales.
Key Features
- Blade length: 2.42"
- Blade steel: CTS BD1N
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 1.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C230PBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Lil' Native |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 5.90" |
| Blade Length: | 2.42" |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Material: | CTS BD1N |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.47" |
| Handle Thickness: | 0.44" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.13" |
| Frame Liner: | Steel |
| Handle Width: | 1.125" |