Spyderco Endela Lockback Wharncliffe (Black) (3.5" Satin) Knife [C243FSWCBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Endela Wharncliffe Lockback Knife Black FRN (3.5" Satin Serr)
Spyderco Endela Wharncliffe Lockback Knife Black FRN (3.5" Satin Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Serrated Wharncliffe blade made of VG-10 stainless steel. Ambidextrous round thumb hole opener. Volcano-textured black FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Four-position reversible pocket clip.
The Endela, made by Spyderco, was designed to fit in the size gap between the smaller Delica and the larger Endrua, hence the name Endela. It's the perfect knife to bridge the gap between EDC convenience and hard use function. It has just the right blade length, and a handle with ample room for even large, gloved hands.
Key Features
- Blade length: 3.41"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Wharncliffe
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.10 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C243FSWCBK |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Endela Lightweight |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 8.10" |
| Blade Length: | 3.41" |
| Cutting Edge: | 2.99" |
| Blade Thickness: | 0.12" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.69" |
| Handle Thickness: | 0.11" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.10 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |