Spyderco Native Chief Lockback DLC (Black) (4" Black) Knife [C244PBBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Native Chief Lightweight Knife Black FRN (4" Black) C244PBBK
Spyderco Native Chief Lightweight Knife Black FRN (4" Black) C244PBBK is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Black finished drop point blade made from CTS BD1N stainless steel. Opener: Trademark round hole opener. Handle: Sturdy black FRN. Lock: Strong lockback mechanism. Carry: 4-position clip allows for fully ambidextrous tip-up or tip-down carry.
Native Chief Series The Spyderco Native Chief embodies the timeless design of the renowned Native model, but with a notable boost to an already powerful design.
Key Features
- Blade length: 4.02"
- Blade steel: CTS BD1N
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 3.10 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C244PBBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Native Chief |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 9.05" |
| Blade Length: | 4.02" |
| Cutting Edge: | 3.52" |
| Blade Thickness: | 0.125" |
| Blade Material: | CTS BD1N |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.08" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.10 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |