Spyderco Stovepipe RIL Titanium (Stainless) (2.75" Stonewash) Knife [C260TIP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Stovepipe Frame Lock Knife Titanium (2.8" Stonewash) C260TIP
Spyderco Stovepipe Frame Lock Knife Titanium (2.8" Stonewash) C260TIP is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Stonewashed cleaver-style blade made from CPM 20CV super steel. Spyderco's famous Round Hole opener. Stonewashed titanium handle scales with a titanium backspacer. Titanium frame lock with overtravel prevention. Milled titanium pocket clip set for right-side, tip-up carry.
Meet the Spyderco Stovepipe, inspired by custom knifemaker David Rydbom's
Key Features
- Blade length: 2.875"
- Blade steel: CPM 20CV
- Blade style: Cleaver
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Plain
- Handle material: Titanium
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Frame Lock
- Weight: 4.90 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C260TIP |
| Origin: | Taiwan |
| Model Number: | Stovepipe |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Overall Length: | 6.75" |
| Blade Length: | 2.875" |
| Cutting Edge: | 2.625" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Blade Material: | CPM 20CV |
| Blade Style: | Cleaver |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.74" |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Gray |
| Weight: | 4.90 oz. |
| User: | Right Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Blade Width: | 1.375" |
| Frame Liner: | Titanium |
| Handle Width: | 1.00" |
| Pivot Type: | Washers |