Spyderco Bodacious Compress Lock Coba (Blue) (3.63" Satin) Knife [C263GPCBL]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Bodacious Compression Lock Knife Blue G-10 (3.6" Satin CPM SPY27)
Spyderco Bodacious Compression Lock Knife Blue G-10 (3.6" Satin CPM SPY27) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Satin-finished drop point blade made from CPM SPY27 steel. Opener: Round Hole opener with a washer pivot system for buttery-smooth opening. Handle: Machined cobalt blue G-10 handle scales on skeletonized stainless steel liners. Lock: Spyderco's excellent Compression Lock for maximum safety.
Carry: Four-position pocket clip for customizable carry. Spyderco Bodacious The Spyderco Bodacious was designed by their co-founder and Blade Magazine Hall of Fame member, Sal Glesser. This pocket knife is named after
Key Features
- Blade length: 3.63"
- Blade steel: CPM SPY27
- Blade style: Spear Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 4.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C263GPCBL |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Bodacious |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.27" |
| Blade Length: | 3.63" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.64" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Blue |
| Weight: | 4.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |