Spyderco Bodacious Compress Blk DLC (Black) (3.63" Black) Knife [C263GSBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Bodacious Compression Lock Knife Black G-10 (3.6" Black DLC Serr)
Spyderco Bodacious Compression Lock Knife Black G-10 (3.6" Black DLC Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Black DLC-finished serrated drop point blade made from CPM S30V steel. Washer pivot system for buttery-smooth opening. Black G-10 handle scales on skeletonized stainless steel liners. Spyderco's excellent Compression Lock for maximum safety. Four-position pocket clip for customizable carry.
The Spyderco Bodacious was designed by their co-founder and Blade Magazine Hall of Fame member, Sal Glesser. This pocket knife is named after
Key Features
- Blade length: 3.66"
- Blade steel: CPM S30V
- Blade style: Spear Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Serrated
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 4.80 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C263GSBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Bodacious |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.27" |
| Blade Length: | 3.66" |
| Cutting Edge: | 3.49" |
| Blade Thickness: | 0.125" |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.63" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.80 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Designer: | Sal Glesser |