Spyderco NAND SlipIt Ti (Gray) (3.25" Satin) Knife [C270TIP]
Free shipping for orders over $69
Spyderco NAND Slipit Knife Titanium (3.2" Satin M398) C270TIP
Spyderco NAND Slipit Knife Titanium (3.2" Satin M398) C270TIP is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Wharncliffe blade with a satin finish made from Bohler M398 steel. Opener: Thumb hole opener for convenient blade opening. Handle: Titanium handle that's very strong and relatively light. Lock: Double detent non-locking design. Carry: Tip-up wire pocket clip for ambidextrous carry.
Spyderco NAND These days, it's difficult to come across a knife like no otherâbut the Spyderco NAND is just that. The materials are nothing new (though notably premium): titanium for the handle and Bohler M398 steel for the blade. Even the mechanism, a double detent non-locking system, is nothing new.
Key Features
- Blade length: 3.19"
- Blade steel: Bohler M398
- Blade style: Wharncliffe
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Titanium
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Other
- Weight: 1.80 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C270TIP |
| Origin: | Italy |
| Model Number: | NAND |
| Country of Origin: | Italy |
| Overall Length: | 7.49" |
| Blade Length: | 3.19" |
| Blade Thickness: | 0.10" |
| Blade Material: | Bohler M398 |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.30" |
| Handle Material: | Titanium |
| Color: | Gray |
| Weight: | 1.80 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Designer: | Paul Alexander |
| Pivot Type: | Bearings |